Search
Aby zapewnić optymalne działanie, panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane w miejscach, gdzie nasłonecznienie jest największe. Możemy jednak znacznie zwiększyć ich wydajność, montując fotowoltaiczny system nadążny, zwany także solar trackerem.
Zasadą działanie urządzenia jest to, ...
Aby zapewnić optymalne działanie, panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane w miejscach, gdzie nasłonecznienie jest największe. Możemy jednak znacznie zwiększyć ich wydajność, montując fotowoltaiczny system nadążny, zwany także solar trackerem.
Zasadą działanie urządzenia jest to, że dostosowuje się ono do ruchu Słońca. Oznacza to, że o każdej porze, panele będą ułożone w taki sposób względem niego, aby znajdować się w jak największym nasłonecznieniu, pod odpowiednim kątem.
System nadążny wyposażony jest w stelaż, na którym umieszczone zostały specjalne sterowniki, które korzystają z GPS bądź czujników oświetlenia. Dzięki nim wyznacza on optymalne położenie, dostosowane do warunków pogodowych panujących danego dnia bez jakiejkolwiek ingerencji ludzkiej.
Solar tracker napędzany jest zazwyczaj przez silnik elektryczny lub korkowy, a energię pobiera właśnie z paneli fotowoltaicznych. Wśród rodzajów tego systemu wyróżnia się trackery jednoosiowe – czyli takie, które przesuwają się w górę, w dół albo w prawo i lewo – oraz trackery dwuosiowe, które poruszają się w każdym z tych kierunków. Im większy zaś zakres ruchu, tym większa jest również produkcja energii.
Niektóre z modeli posiadają również dodatkowe opcje, takie jak czujnik wiatru, który w przypadku silnych porywów uruchamia funkcję pozycji bezpiecznej, chroniąc konstrukcję oraz mechanizm przez ewentualnymi uszkodzeniami. Dlaczego warto zdecydować się na montaż systemu nadążnego?
Oprócz zwiększenia wydajności paneli na poziomie od 20 do nawet 40%, solar tracker oferuje szereg innych, równie ważnych korzyści.
W przypadku chęci przeprowadzenia konserwacji czy konieczności naprawy niewątpliwą zaletą okazuje się dogodne położenie systemu, które umożliwia swobodny dostęp do paneli. Dzięki temu rozwiązanie wszelkich awarii może przebiec znacznie sprawniej, a w rezultacie będzie się wiązać z mniejszymi startami.
Dzięki mobilności paneli zapewnionej przez system, osadza się na nich znacznie mniejsza liczba zanieczyszczeń, a także śniegu. To sprawia, że praca paneli nie ulega zakłóceniu i mogą być one wyczyszczone w bardzo łatwy sposób. Odporna konstrukcja poradzi sobie w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.
Niewątpliwą korzyścią jest także to, że solar tracker jest w pełni automatyczny oraz bezobsługowy, więc możemy się cieszyć energią z odnawialnych źródeł bez konieczności jakiegokolwiek ingerowania w proces.
Cena systemu może wahać się od tysiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy w przypadku modeli większych i bardziej wyspecjalizowanych. Niezależnie od opcji jest to jednak inwestycja, która – podobnie jak panele fotowoltaiczne – zwróci się z nawiązką po czasie.
Solar tracker to innowacyjne rozwiązanie, gwarantujące oszczędność energii, a także optymalny poziom jej produkcji. Montaż należy powierzyć fachowcom.
Fotowoltaiczny system nadążny to szansa na samowystarczalność energetyczną w najwyższym stopniu!
W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.