Szukaj

Kategorie

Blog

Pompy ciepła - czy rzeczywiście są opłacalne

W ostatnich latach ogromna liczba osób szuka oszczędności w wielu dziedzinach życia. Takie podejście obejmuje również sposób ogrzewania, który nieumiejętnie dobrany potrafi pochłonąć znaczne ilości pieniędzy. Z tego względu spora grupa inwestorów zastanawia się i porównuje różne instalacje pod tym względem. Wśród propozycji często przewija się pompa ciepła.

Opłacalność pomp ciepła to bardzo ciekawy temat. Dzieje się tak, ponieważ to rozwiązanie spotyka się zarówno z entuzjastycznym, jak i chłodnym podejściem. Niektórzy od samego początku budowy domu przystosowują jego konstrukcję do implementacji systemu opartego na pompie ciepła. Inni natomiast wolą najpierw przeanalizować istotność korzyści oraz zestawić je z koniecznymi wydatkami. A więc jak wygląda obecna sytuacja? Czy opłaca się założyć pompę ciepła?

Założenie pompy ciepła - czy się opłaca?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy opłaca się montować pompę ciepła ze względu na dobiegające zewsząd informacje na temat tego, że zakup tego urządzenia może kosztować naprawdę sporo pieniędzy. Czy tak jest w rzeczywistości? Cóż, nie da się ukryć, że samo nabycie wszystkich elementów wchodzących w skład systemu stanowi koszt rzędu nawet ponad 30 tysięcy złotych. To całkiem sporo, zważywszy na fakt, iż zakup komponentów w ramach instalacji innego sposobu ogrzewania zazwyczaj wynosi o wiele mniej. A to nie koniec wydatków.

Gdy zastanawiamy się nad kwestią opłacalności pomp ciepła, trzeba również wziąć pod uwagę jej typ. To istotny aspekt, ponieważ poszczególne rodzaje wiążą się zarówno ze zróżnicowanymi kosztami zakupu czy montażu, jak i odmienną efektywnością działania. Z tego względu np. gruntowa pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie, które zapewnia optymalną temperaturę przez cały rok. Jednak z drugiej strony decyzja o jej instalacji wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Obejmują one sporządzenie projektu geologicznego, wywiercenie otworów pod pompę, a także zaopatrzenie się w dodatkowe elementy.

Czy opłaca się montować pompę ciepła?

Warto podkreślić, że mimo stosunkowo wysokich kwot dotyczących zamontowania pompy ciepła, to rozwiązanie nadal się opłaca. W jaki sposób? Dzieje się tak, ponieważ wybór tego sposobu ogrzewania wiąże się z niesamowicie niskimi kosztami eksploatacji. Pompa ciepła korzysta bowiem z energii dostarczanej przez źródła występujące w naturze, to jest grunt, powietrze oraz wodę. Z tego względu jedyny koszt jej wykorzystywania obejmuje zasilanie samego urządzenia, które do działania wykorzystuje prąd elektryczny.

Eksperci oszacowali, że biorąc pod uwagę efektywność źródła, funkcjonalność pompy, poziom izolacji budynku oraz kilka innych czynników, zwrot kosztów montażu tego rozwiązania następuje po 5 do 15 latach. Co więcej, w przypadku uzyskania dofinansowania instalacji cała kwota wróci do kieszeni inwestora jeszcze szybciej. Dzieje się tak, ponieważ rządowe programy pozwalają zgłaszać ekologiczne instalacje grzewcze w celu odzyskania pieniędzy przeznaczonych na ich montaż.

Czy opłaca się założyć pompę ciepła?

Inną opcją na zwiększenie opłacalności pomp ciepła jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. Połączenie tych dwóch systemów daje bowiem maksymalnie ekologiczne, a zarazem tanie rozwiązanie w kwestii ogrzewania. W ten sposób można wykorzystać sporą część produkowanego prądu na własny użytek, a nie odsprzedawać go elektrowni, a także zapewnić sobie stałe dostawy energii. Dzięki temu pompa ciepła będzie efektywnie działać przez cały czas.

Aby zapewnić sobie maksymalną efektywność, a co za tym idzie, opłacalność pompy ciepła, należy postawić na wytrzymałe oraz funkcjonalne komponenty. W ten sposób instalacja będzie działać właściwie bezawaryjnie przez długi czas. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że elementy takich systemów muszą być niezawodne, dlatego w naszej hurtowni znajdują się tylko takie produkty. Właśnie one sprawiają, że klienci decydujący się na wykonanie instalacji zawierających oferowane przez nas komponenty są maksymalnie usatysfakcjonowani działaniem pompy ciepła w swoich domach.


Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.