Szukaj

Kategorie

Blog

Co to jest i jak działa AVD?

Środek gaśniczy z dyspersją wodnego wermikulitu (AVD) to nowa, rewolucyjna technologia, która wykorzystuje stałe i przenośne techniki podawania do skutecznego zwalczania pożarów akumulatorów litowo-jonowych.

Awaria baterii litowej może być spowodowana następującymi przyczynami:

 • Fizyczne uderzenie lub penetracja
 • Przegrzanie
 • Zwarcia
 • Awaria komórki wewnętrznej
 • Wady produkcyjne

Wraz z rozwojem technologii wykorzystującej baterie litowe pojawia się dodatkowe ryzyko pożaru baterii litowych. Jak jesteś przygotowany na pożar baterii litowej? I czy baterie litowe są niebezpieczne?

Konsekwencje pożarów baterii litowych są poważne, dlatego kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiednich środków ostrożności. AVDfire oferuje unikalne rozwiązanie, które można wykorzystać w wielu aplikacjach, aby skutecznie walczyć z ogniem.

Z czego składa się AVD?

AVD to wodna dyspersja chemicznie eksfoliowanego wermikulitu. Stosowany jest do gaszenia pożarów baterii litowych w postaci mgły, gasząc je i zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

Wermikulit to nazwa nadana grupie uwodnionych laminarnych krzemianów glinowo-żelazowo-magnezowych. Składa się z cienkich, płaskich płatków zawierających mikroskopijne warstwy wody. Chemiczne złuszczanie wermikulitu wytwarza mikroskopijne, pojedyncze płytki, które są swobodnie zawieszone w wodzie. Daje to stabilną wodną dyspersję wermikulitu do stosowania jako środek gaśniczy do baterii litowych.

Czy AVD jest bezpieczny dla środowiska?

Wermikulit jest naturalnie występującym minerałem, który jest wyłączony z przepisów REACH. Jest chemicznie i fizycznie obojętny, uwalnia parę tylko pod wpływem podwyższonej temperatury. Jest również nietoksyczny dla ludzi, roślin i zwierząt.

Jak działa AVD?

Cząsteczki wermikulitu zawarte w mgle osadzają się na powierzchni płonącego paliwa, tworząc warstwę na wierzchu ognia. Powłoka natychmiast wysycha, a ponieważ cząstki płytek o wysokim współczynniku kształtu zachodzą na siebie i wiążą się ze sobą, powstaje niepalna bariera tlenowa między paliwem a atmosferą.

Proces ten ma wpływ na chłodzenie źródła paliwa, a gdy zawartość wody w AVD odparowuje, płytki wermikulitu zaczynają się gromadzić, a ogień zostaje opanowany.

Gdy akumulatory litowo-jonowe są narażone na ciepło, uszkodzenia fizyczne/uderzenia lub przeładowanie, przechodzą w stan niekontrolowanej temperatury.

1

Ogniwa są wystarczająco spuchnięte, uwalniając gorące, łatwopalne gazy (węglowodory), które powstają podczas dysocjacji elektrolitu.

2

Węglowodory palą się energicznie w wysokich temperaturach i szybko rozprzestrzeniają ogień na otaczające komórki i materiały łatwopalne.

3

AVD jest nakładany w postaci drobnej mgiełki, która natychmiast schładza akumulatory i gasi płomienie.

4

AVD hermetyzuje źródło paliwa i izoluje ogniwa, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się niekontrolowanego wzrostu temperatury – kontrolując pożar.

5

Chcesz zobaczyć AVD w akcji?

Nasze filmy przedstawiają środek AVD z baterią litową i pożarami magnezu.

Jakie są zalety AVD?

Środek przeciwpożarowy do baterii litowych AVD to wyjątkowy produkt, który stanowi rozwiązanie nierozwiązanego problemu. Wyjątkowa wydajność AVD obejmuje:

 • Zawartość wody chłodzi źródło ognia
 • Płytki wermikulitu otaczają źródło paliwa, tworząc barierę tlenową
 • Warstwa wermikulitu nie przewodzi prądu elektrycznego
 • AVD jest prawie dwukrotnie skuteczniejszy niż woda w przypadku pożarów klasy A
 • AVD może być stosowany jako przegroda przeciwpożarowa zapobiegająca rozprzestrzenianiu się ognia
 • AVD można rozmieścić przy użyciu standardowego sprzętu przeciwpożarowego
 • AVD jest przyjazny dla środowiska


Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.