Szukaj

Kategorie

Blog

Jaki bufor do pompy ciepła?

Pompa ciepła to coraz częściej i chętniej wybierane źródło ogrzewania ze względu na energooszczędność, ekonomiczność oraz szereg innych cech, które przynoszą użytkownikom liczne korzyści. Taką inwestycję należy jednak dokładnie rozważyć – nie tylko pod kątem wyboru odpowiedniego urządzenia, ale również tego, jaki bufor do pompy ciepła sprawdzi się najlepiej. Należy mieć przy tym na uwadze, że nie zawsze montaż tego elementu jest konieczny, choć w znacznej większości przypadków przynosi wymierne korzyści.

Bufor do pompy ciepła – jaki model wybrać i dlaczego warto go zamontować?

Przed sfinalizowaniem inwestycji warto przemyśleć kwestię, jaką jest bufor do pompy ciepła. Jaki cel spełnia montaż tego urządzenia? Pełni ono przede wszystkim rolę magazynu nadmiaru wyprodukowanego ciepła. Co więcej, jego obecność przyczynia się do poprawy wydajności pracy pompy poprzez zwiększenie ilości wody w układzie, a także regulowanie przepływu cieczy grzewczej. Dzięki niemu możliwe jest podłączenie kolejnych źródeł ciepła, a także ogrzewanie wody użytkowej, jeśli główne urządzenie nie zapewnia takiej możliwości. 

Bardzo ważną funkcją tego akcesorium, która powinna mieć wpływ na decyzję dotyczącą tego, jaki bufor wybrać, jest fakt, że przedłuża żywotność pompy. Jeśli wybrane urządzenie posiada zbyt dużą moc w stosunku do zapotrzebowania, obecność dodatkowego elementu sprawi, że unikniemy tak zwanego taktowania, czyli nadmiernie częstego włączania i wyłączania się sprężarki.

Jaki bufor do pompy ciepła wybrać i kiedy szczególnie warto pomyśleć o jego instalacji?

Inwestycja w pompę ciepła może niewątpliwie przynieść wiele korzyści w długoterminowej perspektywie. Aby tak było, należy jednak odpowiednio dobrać urządzenie, potrafić ocenić jego wydajność, a w razie potrzeby zwiększyć ją za pomocą adekwatnego buforu. Nad jego instalacją powinny w szczególności zastanowić się osoby, w przypadku których pojemność układu centralnego ogrzewania nie przekracza 10 litrów przypadających na 1 kilowat mocy grzewczej urządzenia.

Bufor będzie dobrym pomysłem również wówczas, gdy korzystamy z kilku różnych źródeł ciepła. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na liczne korzyści dla funkcjonowania i żywotności pompy znajdzie on swoje zastosowanie w przypadku większości instalacji złożonych z tego rodzaju urządzeń.

Jaki bufor do pompy ciepła – z wężownicą czy bez?

W naszej ofercie znajdują się różne rodzaje buforów, w tym modele wyposażone w wężownice oraz te bez wymienników. Wybór odpowiedniego wariantu będzie głównie uzależniony od tego, z jakiego powodu użytkownik decyduje się na montaż tego elementu.

Jeżeli będziemy ogrzewać dom i ciepłą wodę użytkową z wykorzystaniem kilku różnych źródeł ciepła, wówczas warto postawić na bufor z wężownicą, która umożliwi ich podłączenie. W asortymencie znajdują się produkty wysokiej jakości o zróżnicowanej liczbie wężownic, dzięki czemu można je odpowiednio dostosować do swoich potrzeb. Jeżeli natomiast zależy nam na wzroście zładu wodnego, dzięki któremu wydłuży się żywotność pompy, wówczas warto wybrać bufor bez wężownicy.

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki bufor do pompy ciepła – z wężownicą czy bez – okaże się najlepszy w danym przypadku, nasi specjaliści służą fachową pomocą w podjęciu decyzji.

Jaki duży bufor do pompy ciepła?

Oferujemy bufory do pompy ciepła o różnej wielkości, sięgającej od 30 do nawet 2000 litrów. Warto wiedzieć, że zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży dodatek nie spełni dobrze swojej funkcji. Na szczęście optymalną pojemność tego akcesorium bardzo często określa producent wybranej pompy.

Jeśli wybrali Państwo urządzenie z naszego asortymentu, dobierzemy pasujący element o odpowiedniej pojemności. Na ogół przyjmuje się jednak, że to, jaki duży bufor należy wybrać, jest uzależnione od mocy pompy. Na 1 jej kilowat powinno przypadać co najmniej 10 litrów pojemności, jeśli korzystamy z ogrzewania podłogowego. Natomiast jeśli w domu znajdują się grzejniki, wartość ta wzrasta do 20 litrów. Co więcej, warto postawić na model wyposażony w odpowiednią izolację, dzięki której ograniczymy straty ciepła.


Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.